Πα. Μάι 17th, 2024

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, στις 26 Σεπτεμβρίου 2023, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Αθανασίου γιόρτασε τη γλωσσική πολυμορφία.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της γαλλικής γλώσσας, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης μέσα από δραστηριότητες διέδωσαν το μήνυμά της και είπαν «ΝΑΙ στις γλώσσες», ναι στη γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης.

Έγιναν ερευνητές γλωσσών, έψαξαν λέξεις όπως “Γεια” και “Καλημέρα” σε διάφορες γλώσσες και δημιούργησαν το δέντρο των γλωσσών: «L’arbre des langues”, στα φύλλα του οποίου παρουσιάστηκαν οι λέξεις.

Παράλληλα απεύθυναν πρόσκληση στους μαθητές όλων των τάξεων να συμπληρώσουν  και να μεγαλώσουν το δέντρο προσθέτοντας και εκείνοι με τη σειρά τους επιπλέον γλώσσες.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αργυρώ Μαυρουδή (ΠΕ05)

IMG 20230925 135847